Dopłaty do materiału siewnego - nabór wniosków trwa Trwa nabór wniosków o dopłaty z tytułu zużytego materiału siewnego lub ekologicznego materiału siewnego z kategorii elitarny lub kwalifikowany. Jakie są stawki dopłat i do kiedy powiatowe biura ARiMR przyjmują wnioski?

Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), dopłaty z tytułu zużytego materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany lub ekologicznego materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mogą ubiegać się producenci rolni, którzy m.in. są zarejestrowani w krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności, a także posiadają działki rolne, na których uprawiają gatunki objęte dopłatami, na łącznej powierzchni co najmniej 1 ha. 


Dopłaty do materiału siewnego – jakie stawki?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wskazuje, że wysokość pomocy to iloczyn deklarowanej przez rolnika we wniosku powierzchni upraw i stawki dopłaty. Podano także obowiązujące stawki.


Stawki dopłat do materiału siewnego konwencjonalnego:

65 zł – w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych;
115 zł – w przypadku roślin strączkowych;
350 zł – w przypadku ziemniaków.


Stawki dopłat do materiału siewnego ekologicznego:

78 zł – w przypadku zbóż i mieszanek zbożowych lub mieszanek pastewnych;
138 zł – w przypadku roślin strączkowych;
420 zł – w przypadku ziemniaków.

Dopłaty nie obejmują upraw przeznaczonych na przedplon lub poplon. 


Dopłaty do materiału siewnego – do kiedy wnioski?

Wnioski przyjmowane są do 10 lipca przez powiatowe biura ARiMR. Wypełnione formularze można składać osobiście, a także za pośrednictwem platformy ePUAP, platformy mObywatel lub wysłać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej.